Dziś imieniny: Alana Kaliksta Jutro: Teresy Jadwigi

1Rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy na renowację figury Matki Bożej w Przybyszewie. Pierwsza zbiórka do puszek odbędzie się już w najbliższą niedzielę podczas Festynu na powitanie lata w Przybyszewie (23.06.2019 r.) Naszą zbiórkę można wesprzeć wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia ZMW
57 2030 0045 1110 0000 0352 3380
z dopiskiem "darowizna na renowację figury" oraz do puszki podczas festynów organizowanych przez Sołectwo Przybyszewo oraz Stowarzyszenie ZMW (nr. zbiórki 2019/2610/OR).

Zadbajmy o nasze lokalne dziedzictwo! Razem możemy więcej!


Trochę historii..

Figura Matki Bożej obecnie stoi przy placu zabaw w Przybyszewie. Powstała w 1927/28/29 roku. Podczas jednego z zebrań wiejskich gospodarze zebrali odpowiednią sumę pieniędzy by móc ją zakupić. Początkowo figura ta znajdowała się w Krakowie, następnie w Lasocicach a dopiero później w Przybyszewie. Miała trzy lub cztery metry wysokości i stała na słupie. W 1937/38 dokonano przebudowy. Pod tą figurą zbierała się zarówno młodzież jaki i starsi mieszkańcy na wspólną modlitwę. Spotykali się i odmawiali „majowe”. Jednak w latach czterdziestych podczas wojny Niemcy obalili tą figurę. Bali się dopuścić do jakiejś konspiracji, a ponadto w tamtych czasach niszczono wszystkie symbole związane z chrześcijaństwem. Podczas wojny figurę przechowywano w stogu siana. Po wojnie 1946 roku figura wróciła na swoje miejsce.

Fot. 1. Po odzyskaniu wolności przez Polskę, znowu triumfuje Matka Boża na cokole. Figura została przechowana, po zburzeniu cokołu i przetrwała, by powtórnie stanąć na cokole. Moment poświęcenia.

Fot. 2. Upokorzona Matka Boża leży na ziemi a cokół złamany.

Fot. 3. Figura Matki Bożej w Przybyszewie (przy szkole podstawowej) – moment likwidowania po zajęciu Polski w 1939 roku przez władze hitlerowskie – „ostatnie spojrzenie” na jej mieszkańców Polaków. Na cokole zawiązany sznur, przy pomocy którego wywracano figurę. Prawdopodobnie zdjęcie wykonane przez żołnierza niemieckiego (wg. relacji p. Longiny Kościarzowej).