Dziś imieniny: Miroslawa Aleksandra Jutro: Gabriela Anastazji

kapsula123fotoNiedziela 24 października 2021 r. zapadnie na długo w pamięci mieszkańcom sołectw Przybyszewa i Lasocic. Przed klubem „ZMW” tego dnia zostało zasadzone pamiątkowe drzewo oraz wkopana została kapsuła czasu... która zostanie otwarta dopiero za 25 lat, czyli w 2046 roku. Uczestnicy wydarzenia mogli również skosztować domowych wypieków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Przybyszewa oraz spędzić miło czas przy ognisku.

ZDJĘCIA - TUTAJ (Fot. Zuzanna Leciejewska)

W wydarzeniu uczestniczyli licznie mieszkańcy, osoby związane z działalnością Stowarzyszenia ZMW oraz przedstawiciele lokalnych władz: Wójt Gminy Święciechowa Pan Marek Lorych, Wicestarosta Powiatu Leszczyńskiego Pan Maciej Wiśniewski, Radni Gminy i Powiatu, Sołtysi. Niedzielne wydarzenie było zwieńczeniem obchodów jubileuszu 25-lecia ZMW w Przybyszewie.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację jubileuszowego spotkania, szczególnie za pomoc dziękujemy Sołectwu Przybyszewo z Sołtysem Markiem Wójcikiem na czele oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Przybyszewa.

Każdy z zebranych osób mógł również podpisać się pod listem skierowanym do przyszłych pokoleń – poniżej publikujemy jego treść.


Przybyszewo, 24.10.2021 r.

Drodzy mieszkańcy Przybyszewa, Lasocic, Ogrodów oraz Gminy Święciechowa! Przyjaciele z Przyszłości!

Jest dziś niedziela, 24 października 2021 r. Obchodzimy 25. urodziny działalności „ZMW” w Przybyszewie, a dokładniej 25-lecie Klubu Młodzieżowego Związku Młodzieży Wiejskiej, a 10-lecie Stowarzyszenia ZMW. 

Zebraliśmy się przed klubem ZMW przy ulicy Wiejskiej w Przybyszewie, w miejscu od którego wszystko się zaczęło. To w 1996 roku z inicjatywy lokalnej młodzieży – Remigiusza Leciejewskiego oraz Dariusza Matuszewskiego, przy wsparciu Adama Wasiołki powstał Związek Młodzieży Wiejskiej w Przybyszewie. Członkowie ZMW dbali o to, by mieszkańcy Lasocic, Ogrodów i Przybyszewa kreatywnie spędzali swój wolny czas. Organizowane były zabawy, spotkania, kolędnicy, pikniki rodzinne, festyny, rajdy rowerowe i samochodowe oraz wyjazdy. Przez lata wolontariusze wywoływali uśmiech na twarzach mieszkańców naszych wsi. Późniejszym Przewodniczącym ZMW w Przybyszewie został także Bartosz Zamelski. W 2011 roku młodzieżowa organizacja została przekształcona w Stowarzyszenie ZMW. Umożliwiło to ogromny rozwój naszej organizacji, możliwość pozyskiwania wielu pieniędzy na realizację projektów, ale także rozwój dla wolontariuszy, którzy mogli korzystać z warsztatów i szkoleń podnoszących ich kompetencje. Pierwszą Prezeską Stowarzyszenia została Edyta Zajdel (2011-2013), następnie Beata Tycner (2013-2016), obecnie Prezesem Stowarzyszenia jest Mikołaj Kostaniak (od 2016 roku aż do chwili obecnej).

W 2020 roku świat opanowała pandemia koronawirusa i niemal cały świat „stanął w miejscu” a my – mieszkańcy i obywatele zostaliśmy zamknięci w domach, odizolowani od swoich przyjaciół i sąsiadów. Pisząc to w 2021 roku, świat powoli wraca do normalności a Stowarzyszenie ZMW ponownie koloruje rzeczywistość lokalnej społeczności mnóstwem inicjatyw. My, obecni wolontariusze i Zarząd Stowarzyszenia ZMW w Przybyszewie, mamy nadzieję, że w momencie gdy otwieracie tę kapsułę na świecie panuje pokój, nie ma wojen, głodu ani pandemii. Wierzymy, że świat, nasz piękny kraj oraz nasze miejscowości są piękniejsze niż dziś, są jeszcze bardziej otwarte, tolerancyjne, bezpieczne, zielone i zadbane. Liczymy, że Stowarzyszenie ZMW nadal funkcjonuje i niesie ludziom radość, spełniając marzenia zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Za chwilę wkopiemy tu kapsułę czasu, wieńcząc obchody jubileuszowe. Kapsułę czasu umieszczamy w wyjątkowym miejscu – tuż przed drzewem podarowanym przez inicjatorów powstania organizacji – Remigiusza Leciejewskiego oraz Dariusza Matuszewskiego. Historycznego wydarzenia dokonujemy w obecności władz samorządowych, mieszkańców Przybyszewa, Lasocic i Ogrodów, członków i wolontariuszy Stowarzyszenia ZMW. Kapsuła została wykonana przez Firmę Leciejewscy. Obok niniejszego listu do kapsuły czasu wkładamy także aktualną koszulkę wolontariusza, gazetę ABC z dnia 20.10.2021, w której opisany został Jubileusz 25-lecia, przypinkę urodzinową, ulotkę z historią stowarzyszenia, kolorowankę wydaną w ramach projektu „PomalujMY KULTURĄ naszą gminę”, aktualne zdjęcia, pendrive z nagraniami filmów, które zostały wyświetlone podczas Gali Jubileuszowej oraz z jednym filmem, który nigdy nie ujrzał światła dziennego, gdyż jego adresatem jesteście właśnie Wy – przyszłe pokolenia. Do wnętrza kapsuły wkładamy również listę obecnych członków i wolontariuszy Stowarzyszenia ZMW z ich odciskami palców oraz drobne monety i banknot 10 zł.

24 października 2021 r. to radosny dzień dla Przybyszewa. Spędzamy go razem. Liczymy, że nasz nastrój udzieli się i Wam, otwierającym tę kapsułę.. w 2046 roku. Niech stanie się ona niezwykłym łącznikiem miedzy nami, pomiędzy pokoleniami, któremu być może nie będzie dane otworzyć już kapsuły i odczytać ten list lub ze sobą osobiście porozmawiać. Najważniejsze, że łączy nas wspólne dobro: młodzież, chęć do działania i hasło „Razem możemy więcej!”.

Z przyjaźnią, życzliwością i szacunkiem.