Dziś imieniny: Emilii Iwony Jutro: Joanny Zuzanny

logo kuznia

„Kuźnia marzeń” to miejsce, które powstało dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu mieszkańców, a w głównej mierze także dzięki wygranemu grantowi w wysokości 20 tysięcy złotych w projekcie napisanym przez Stowarzyszenie ZMW.

Pomysł stworzenia tego miejsca i zagospodarowania dawnej salki katechetycznej przy kościele w Lasocicach powstał w kwietniu 2016 roku. Inicjatorami przedsięwzięcia byli Wiesława Małycha, Krzysztof Śniady, oraz Mikołaj Kostaniak. Ksiądz proboszcz Józef Wilk bez wahania zgodził się by wykorzystać to miejsce, zaś Stowarzyszenie ZMW napisało projekt w konkursie „To dla mnie ważne” Fundacji AVIVA.

13335234 896972667081788 731199480 n

 Na zdjęciu pomysłodawcy wraz z grupą młodzieży, która bardzo aktywnie włączyła się w promocję projektu i głosowanie. (czerwiec 2016 r.)

 

W końcu rozpoczęło się głosowanie nad projektami zgłaszanymi z całej Polski. Podczas 45 dni głosowania zdobyliśmy łącznie 6845 głosów i zajęliśmy 17 miejsce w klasyfikacji I etapu konkursu. Łącznie startowało blisko 250 projektów z całego kraju. Znaleźliśmy się w ścisłej dwudziestce projektów o największej liczbie głosów! Tym sposobem udało nam się dostać do II etapu konkursie.

W czasie gdy młodzież walczyła o zwycięstwo w konkursie, ksiądz proboszcz rozpoczął remont wnętrza pomieszczenia. W miejscu gdzie dawniej stały schody powstała toaleta, zaś w samej świetlicy zostały odnowione i pomalowane ściany, podłoga i sufit. Został przeprowadzony generalny remont.

W II etapie konkursu to już Jury decydowało o przyznaniu wybranym przez siebie organizacjom pieniędzy. W skład Komisji Oceniającej wchodzili m.in. Prezes Fundacji AVIVA Monika Kulińska, Małgorzata Kożuchowska, Jacek Olszewski, Jasiek Mela oraz Iga Młynarczyk. Z początkiem czerwca otrzymaliśmy informację iż nasz projekty otrzymał 20 tysięcy złotych na wyposażenie tego miejsca. Za pieniądze z otrzymanego grantu kupiliśmy szafy, stoły i krzesła, projektor, nagłośnienie, kominek, opał oraz inne wyposażenie wnętrza.

Łącznie dofinansowanie otrzymało 10 projektów z całej Polski (w tym i Stowarzyszenie ZMW – jako jedyni z Wielkopolski). Jury swoją decyzję uzasadniło tak: „Przygotowanie sali do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu to inicjatywa nie do przecenienia. Każda społeczność powinna mieć takie miejsce. Mamy nadzieję, że przyznana kwota pozwoli lasocickiej wspólnocie na dobry początek. Wiemy już, że proboszcz tamtejszej parafii wyremontował salkę, Fundacja Aviva dołoży się do zakupów. Przyjedziemy zobaczyć i mamy nadzieję pogratulować wspólnego dzieła.”

W niedzielę 23 października nastąpiło uroczyste Otwarcie Kuźni Marzeń. Na podniosłej uroczystości byli m.in. Wójt Gminy Święciechowa Marek Lorych, Przedstawicielka Jury Iga Młynarczyk, Ksiądz Proboszcz Józef Wilk, Dyrektorzy Szkoły, Przedszkola, Samorządowego Ośrodka Kultury, Sołtysi i Radni Gminy, Radny Powiatu, przedstawiciele mediów oraz licznie zebrani mieszkańcy. Po oficjalnych wystąpieniach uroczyście przecięto czerwoną wstęgę, a ksiądz proboszcz poświęcił nowo otwartą świetlicę. Kuźnia Marzeń wypełniła się aż po brzegi mieszkańcami, a dzieci z przedszkola zaprezentowały się w części artystycznej. Na zakończenie każdy mógł poczęstować się okolicznościowym tortem z logo Kuźni Marzeń, a także materiałami promocyjnymi Stowarzyszenia wydanymi na tą okazję: smyczami oraz kalendarzykami na rok 2017.

IMG 5003Na zdjęciu uroczyste otwarcie Kuźni Marzeń - 23.10.2016 r. Od lewej Wójt Gminy Święciechowa Marek Lorych, Nikol Lis, Mikołaj Kostaniak, ks. Józef Wilk.

IMG 5012Na zdjęciu uroczyste otwarcie Kuźni Marzeń - 23.10.2016 r. Przecięcie wstęgi przez Wójta Gminy Święciechowa Marka Lorycha.

 

IMG 5019Na zdjęciu uroczyste otwarcie Kuźni Marzeń - 23.10.2016 r. Przecięcie wstęgi przez Prezesa Stowarzyszenia ZMW Mikołaja Kostaniaka.

 

Świetlica mieści się tuż obok kościoła parafialnego w Lasocicach. To miejsce, które tętni życiem. Odbywają się tutaj spotkania zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych.
Zapraszamy do śledzenia zakładki Aktualne wydarzenia, w której znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach w świetlicy.

Fotorelacja  - tutaj.

 

Co mówiły o nas media?
Radio Elka - http://elka.pl/content/view/81713/80/
Gazeta ABC i leszno24.pl - http://www.leszno24.pl/Kuznia_otwarta,_czas_spelniac_marzenia_zdjecia,31725.html,_czas_spelniac_marzenia_zdjecia,31725.html
Panorama Leszczyńska - http://otopanorama.pl/otwarcie-kuzni-marzen-lasocicach/

 

Kontakt
Opiekun świetlicy – Mikołaj Kostaniak (tel. 516 246 364, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)