Dziś imieniny: Fabiana Sebastiana Jutro: Agnieszki Jaroslawa

IMG 3230W niedzielę 7 października 2018 r. na placu wokół kościoła w Lasocicach odbył się I Piknik Historyczny „Wspólnie dla Niepodległej”. W ten sposób mieszkańcy z Lasocic i Przybyszewa świętowali w swojej „małej Ojczyźnie” 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości! Były pieśni patriotyczne, inscenizacja partyzanckiej potyczki pomiędzy Niemcami a Polakami, rozdawanie flag biało czerwonych mieszkańcom, ciepły poczęstunek oraz podsumowanie konkursu plastycznego „Moja Niepodległa Ojczyzna” wraz z wystawą.


Zapraszamy również do galerii ze zdjęciami - TUTAJ. W najbliższym tygodniu umieścimy także film z Pikniku. Bądźcie z nami i nas obserwujcie!
 


Całość rozpoczęła się już o godz. 11:30, gdy w kościele w Lasocicach skończyła się msza święta. Wychodzących parafian dość mocno zaskakiwał widok aut wojskowych postawionych przed kościołem, a także osób ubranych w mundurach wojskowych. Sporym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci cieszyły się auta, karabiny oraz umundurowanie grupy rekonstrukcyjnej, z którymi to wiele osób chętnie robiło sobie zdjęcia.
 
O godz. 12 odbyła się odprawa rekonstruktorów, gdzie następnie odbyła się inscenizacja potyczki polsko-niemieckiej. Były huki, dym, dużo wrażeń i ogromne zaskoczenie ze strony mieszkańców.  Dla wszystkich przygotowany był także ciepły posiłek – bigos, a także ciasto, kawa i herbata. Każdy kto chciał mógł również zostać „pomalowany” przez wolontariuszy z „ZMW” na biało czerwono na policzkach.
 
Podczas Pikniku w Kuźni marzeń odbywała się także wystawa prac z Konkursu Plastycznego „Moja Niepodległa Ojczyzna”. Łącznie wpłynęło 42 prac plastycznych, z czego jury wybrało trzy, które szczególnie się wyróżniały. I miejsce zajęła Jagoda Macieszonek, II miejsce zajęła Aleksandra Musielak a III miejsce Jakub Taranowicz. Wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
 
Na zakończenie rozdaliśmy biało czerwone flagi i zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Bardzo dziękujemy za tak liczny udział. Mamy nadzieję, że wydarzenia o charakterze patriotyczno-historycznym na stale zagoszczą w kalendarzu naszych miejscowości. Niech żyje wolna i niepodległa Polska!
 
Bardzo dziękujemy tak wielu osobom, które zaangażowały się w organizację Pikniku „Wspólnie dla Niepodległej”. Dziękujemy:
- Kole Gospodyń Wiejskich z Przybyszewa
- Pani Dyrektor i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Lasocicach
- Samorządowemu Ośrodkowi Kultury ze Święciechowy
- Księdzu Proboszczowi Józefowi Wilkowi
- Grupie Rekonstrukcyjno Historycznej z Bojanowa
- młodzieży czyli wolontariuszom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia i realizację projektu!
 
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie ZMW, a dofinansowanego w ramach Konkursu „Wspólne dziedzictwo – wspólna sprawa” organizowanego przez Fundację Zamek Dybów i Gród Nieszawa dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.