Dziś imieniny: Szymona Tadeusza Jutro: Euzebii Wioletty

sesja 7Kolejny miesiąc za nami, czas więc na krótkie podsumowanie.
We wtorek 26.03.2019 odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Stałych Rady Gminy Święciechowa. Podczas komisji szczegółowo omówiliśmy i zaopiniowaliśmy projekty uchwał na czwartkową sesję. Gorącą dyskusję wywołały zmiany dotyczące budżetu oraz ujęcia w nim m.in. inwestycji dotyczącej utworzenia żłobka (klubu malucha) w dawnym budynku przedszkola w Święciechowie. To inwestycja, na którą nasza gmina pozyskała 900 tys. zł. Podczas Komisji pytałem szczegółowo na temat planowanej inwestycji m.in. zabezpieczenia środków na ten cel, badania zapotrzebowania wśród rodziców dzieci oraz samego wniosku, który składała gmina. Pytałem również o Program „Ja w Internecie”, na który gmina Święciechowa otrzymała dofinansowanie.


W ramach wolnych głosów i wniosków złożyłem zapytania w sprawie zmian godzin sesji oraz wspólnych posiedzeń Komisji Stałych Rady Gminy Święciechowa, a także w kwestii założenia strony na Facebooku Rady Gminy Święciechowa. Chciałbym bardzo by nasza Rada była jeszcze bliżej mieszkańców gminy, zwłaszcza młodego społeczeństwa i osób korzystających z mediów społecznościowych. Radni powrócą do tematu podczas posiedzeń komisji w kwietniu. Podczas Komisji zapytałem również o możliwość udostepnienia Radnym protokołów z kontroli przeprowadzonych przez Komisję Rewizyjną. Na prośbę mieszkańców Lasocic złożyłem zapytanie w sprawie informacji na temat niepotwierdzonych informacji w kwestii przenoszenia fermy lisów do Lasocic, wulgarnych napisów znajdujących się na budynkach na terenie naszych miejscowości oraz w kwestii wypożyczania Sali wiejskich przez organizacje pozarządowe w tym Koła Gospodyń Wiejskich. Wypowiedziałem się również z kwestii ul. Kolejowej na zapytanie Radnej Anny Wasilewskiej.
Podczas komisji zaopiniowaliśmy również wnioski do przyznania stypendium dla młodych sportowców gminy Święciechowa. Spośród 8 wniosków, które wpłynęły, to 2 z nich dotyczyły mieszkańców Przybyszewa. Wkrótce zostaną ogłoszone wyniki.

W dniu 28 marca 2019 r. o godz. 13:00 w sali posiedzeń Urzędu Gminy Święciechowa odbyła się VII Sesja Rady Gminy.
Na początku sesji Wójt Gminy przedstawił sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym. Następnie Pan Jarosław Wawrzyniak przedstawił analizę stanu bezpieczeństwa na terenie Gminy Święciechowa za rok 2018.
Podczas sesji zostały uchwalone następujące uchwały, za którymi głosowałem „na tak”:
- w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Święciechowa na lata 2019 - 2025,
- w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2019,
- w sprawie zarządzania poboru podatków od osób fizycznych w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów oraz określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso, (W Lasocicach inkasentem została wybrana Sołtys Pani Wiesława Małycha, zaś w Przybyszewie Sołtys Pan Marek Wójcik).
- w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Święciechowa oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych mających siedzibę na obszarze Gminy Święciechowa,
- w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności na terenie Gminy Święciechowa na rok 2019,
- w sprawie nabycia działki położonej w obrębie Henrykowo z przeznaczeniem pod drogę,
- w sprawie nabycia działek położonych w obrębie Henrykowo z przeznaczeniem pod drogę,
- w sprawie nadania nazwy drogom wewnętrznym w obrębie Krzycko Małe.
W ramach wolnych głosów i wniosków podziękowałem wszystkim zaangażowanym osobom w zbiórkę podpisów i wsparcie akcji ws. przyspieszenia budowy ścieżki rowerowej.

Wszystkie uchwały znajdują się TUTAJ. Całą sesję można obejrzeć TUTAJ.


W okresie pomiędzy sesjami moje aktywności jako Radnego Gminy wyglądały następująco m.in.:
- 6 marca uczestniczyłem tego dnia w zebraniu wiejskim w Przybyszewie, podczas którego wybrany został nowy sołtys Pan Marek Wójcik oraz Rada Sołecka. Podczas zebrania w imieniu swoim oraz Stowarzyszenia ZMW podziękowałem Pani Urszuli Dolacińskiej za współpracę i jej wieloletnie zaangażowanie jako sołtysa.
- 8 marca uczestniczyłem w Zebraniu Członków Rady Sołeckiej Lasocic
- 10 marca uczestniczyłem w organizowanej przeze mnie oraz Stowarzyszenie ZMW akcji sprzątania lasu w Przybyszewie. Razem z grupą 19 osób, w tym również dziećmi i młodzieżą zebraliśmy ponad 100 worków śmieci.
- 15 marca uczestniczyłem w Zebraniu Sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej w Lasocicach;
- 19 marca uczestniczyłem w spotkaniu Parafialnej Rady Duszpasterskiej Parafii Lasocice;
- Od 20 marca rozpoczęliśmy organizowane zajęcia fitness w Sali Wiejskiej w Lasocicach. Serdecznie zapraszam na zajęcia w każdą środę (aż do końca kwietnia na razie) o godz. 19.
- 26 marca uczestniczyłem w Posiedzeniu Stałych Komisji Rady Gminy Święciechowa.
- 28 marca oprócz sesji uczestniczyłem także tego dnia wieczorem w spotkaniu w Sali Wiejskiej w Lasocicach. Spotkanie zorganizowaliśmy w temacie ulicy Kolejowej i obecnej sytuacji pomiędzy rolnikami oraz mieszkańcami drogi. Spotkaliśmy się by wspólnie porozmawiać i dojść do rozwiązania sytuacji. Bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać i dość do porozumienia. Mieszkańcy ul. Kolejowej zapewnili, że nikt z nich nie będzie stawiał aut na drodze, tak by każdy miał możliwość przejazdu, zaś rolnicy zapewnili, że będą jeździć bezpiecznie na drodze, a gdy droga zostanie przez nich zaśmiecona to zostanie to posprzątane. Wspólnie będziemy szanowali nowopowstałą nawierzchnię drogi. Złożony zostanie również wniosek o postawienie lustra na zakręcie przy zakończeniu ul. Kolejowej, który by umożliwił poruszanie się i wymijanie pojazdów zwłaszcza przy zakręcie. Spotkanie pokazało, że naprawdę warto rozmawiać.

W ostatnich dniach marca odwiedziłem także kilkanaście rodzin w Lasocicach w sprawie badania zainteresowania kwestią gazyfikacji naszej miejscowości. Dziękuję za każde ze spotkań, rozmowy oraz zgłaszane problemy, którymi w najbliższym czasie się zajmę i zgłoszę w odpowiednie miejsca.

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub chcieliby zgłosić swoją sprawę, a w której to mógłbym w jakiś sposób pomóc - zapraszam do kontaktu (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 516 246 364).

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Święciechowa
Radny Gminy
Mikołaj Kostaniak