Dziś imieniny: Szymona Tadeusza Jutro: Euzebii Wioletty

IMG 6009I tak minął czerwiec – czas na krótkie podsumowanie komisji i sesji, które odbyły się 24 i 25 czerwca.

Wspólne posiedzenie Komisji Stałych Rady Gminy Święciechowa odbyło się w poniedziałek 24 czerwca. Podczas komisji szczegółowo omówiliśmy i zaopiniowaliśmy projekty uchwał na wtorkową sesję. Istotną dla mieszkańców Przybyszewa była uchwała o zmianach w budżecie, dzięki którym zostały przesunięte środki na budowę ul. Leśnej w Przybyszewie w ramach inicjatywy lokalnej z którą wystąpili mieszkańcy. Tym sposobem w tym roku wykonane mają zostać w Przybyszewie ul. Leśna i Krótka. Kolejna uchwała dotyczyła deklaracji zabezpieczenia funduszy na przebudowę drogi powiatowej od ronda przy wiatraku w Święciechowie do granic Miasta Leszna – wsparcie dla Powiatu Leszczyńskiego, który za drogę odpowiada. Inwestycja będzie miała zostać wykonana w 2020 roku. Kolejna uchwała dotyczyła opłaty targowej (ustalenia jej wysokości oraz inkasentów, którymi są sołtysi danych sołectw); dalej uchwała w sprawie utworzenia żłobka w Święciechowie i nadania mu statutu. Żłobek powstaje w budynku po dawnym przedszkolu w Święciechowie (pomiędzy Urzędem Gminy a kościołem), trwa generalny remont – przebudowa. Nowy żłobek będzie funkcjonował od stycznia 2020 roku.. czyli już niedługo! Ostatnią omawianą uchwałą był wybór zespołu opiniującego kandydatów na ławników – tutaj podobnie jak to było w poprzednich latach wybraliśmy przewodniczących komisji stałych (Radnych Longinę Raburską, Jerzego Kołodzieja, Dawida Nowaczyka oraz pracownika UG Magdalenę Jarczewską-Wieczorek).

Podczas Komisji zapytałem po raz kolejny o sprawę rodzin trzech domów na ul. Święciechowskiej, którzy odcięci są zarośniętym rowem, brakiem chodnika i wjazdów na teren swojej posesji. Działam w temacie.

Na zakończenie obrad został poruszony przez Sekretarza gminy również ważny temat, z którym niebawem przyjdzie się zmierzyć w gminie - niewystarczająca liczba mieszkań socjalnych. Ze strony gminy padła propozycja by na mieszkania przerobić lokal w Przybyszewie, w którym się mieści klub młodzieżowy ZMW lub/oraz lokal po sklepie pod salą wiejską w Lasocicach. Obie lokalizacje są moim zdaniem nietrafione, wyraziłem swoje zdanie.. i nie wyobrażam sobie mieszkań akurat w tych miejscach.

Dzień później odbyła się X Sesja Rady Gminy. Na początku sesji Wójt Gminy przedstawił sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym. Podczas sesji zostały uchwalone następujące uchwały, za którymi głosowałem „na tak”:
- w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Święciechowa na lata 2019 - 2025,
- w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2019,
- w sprawie deklaracji zabezpieczenia w budżecie Gminy Święciechowa na 2020 i Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Święciechowa środków finansowych na realizację inwestycji pn.: ,, Przebudowa drogi powiatowej nr 4706P na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową 4771P do granicy z Miastem Leszno'',
- w sprawie opłaty targowej,
- w sprawie utworzenia klubu dziecięcego i nadania mu statutu,
- w sprawie powołania zespołu opiniującego kandydatów na ławników.

Wszystkie uchwały znajdują się TUTAJ. Całą sesję można obejrzeć TUTAJ.

W okresie pomiędzy sesjami uczestniczyłem 6 czerwca w spotkaniu z Panem Wójtem oraz księdzem proboszczem, sołtysem z Lasocic i Przybyszewa na temat lokalizacji nowego cmentarza w Lasocicach.

W czerwcu zakończyliśmy także cotygodniowe zajęcia fitness – cieszyły się zainteresowaniem.. więc jeśli będzie ono dalej to po wakacyjnej przerwie startujemy z zajęciami znowu!

W czerwcu także gmina otrzymała informację o gazyfikacji Lasocic, Przybyszewa i Ogrodów. W latach 2019-2021 ma zostać wykonana dokumentacja projektowa, w latach 2021-2023 budowa sieci gazowej, następnie po zakończeniu II etapu budowa przyłączy (do tych osób, które złożą wniosek o przyłączenie się do sieci gazowej i podpiszą stosowną umowę). Mapka planowanej inwestycji tutaj.

Dziękuję za każde ze spotkań z Państwem, rozmowy oraz zgłaszane problemy, w których interweniuję. Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub chcieliby zgłosić swoją sprawę, a w której to mógłbym w jakiś sposób pomóc - zapraszam do kontaktu (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 516 246 364).

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Święciechowa

Radny Gminy

Mikołaj Kostaniak