Dziś imieniny: Szymona Tadeusza Jutro: Euzebii Wioletty

74431998 413146816050473 6848269149529964544 nW dniu 21 października 2019 odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Stałych Rady Gminy Święciechowa.

Komisja rozpoczęła się od wystąpienia Przewodniczącego Zarządu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego Pana Eugeniusza Karpińskiego. Pan Przewodniczący w swoim wystąpieniu odniósł się do zmian, które nastąpią w kwestii gospodarowania odpadami od 1 stycznia 2020 r. Zmiany to m.in. wzrost kosztów za wywóz śmieci z obecnej stawki 11,50 zł do 24 zł za osobę, a także dodatkowy pojemnik na bioodpady. Temat szeroko był komentowany przez Radnych podczas komisji. Następnie sporo czasu poświęcono także informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Święciechowa za rok szkolny 2018/2019. Podczas tej części obecni byli dyrektorzy Szkół Podstawowych oraz Przedszkola w Święciechowie. Został przygotowany obszerny raport, który obrazuje stan oświaty w naszej gminie. Z raportem można się zapoznać (jest razem z pozostałymi materiałami z sesji).

Dalej już tradycyjnie zostały omówione i zaopiniowane projekty uchwał na XIII Sesję Rady Gminy. W ramach wolnych głosów i wniosków złożyłem zapytanie dotyczące interwencji w kwestii sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK12 w Lasocicach, na dzień komisji – gmina nadal nie otrzymała odpowiedzi z GDDKiA. Wspólnie z innymi Radnymi podnieśliśmy ten temat w związku z licznymi sygnałami od mieszkańców dotyczącymi niebezpiecznych zdarzeń drogowych, które mają miejsce na skrzyżowaniu.

XIII Sesja Rady Gminy Święciechowa odbyła się 24 października. W informacji Wójta z działalności w okresie międzysesyjnym znalazła się informacja o spotkaniu Pana Wójta z przedstawicielami PKP w sprawie przejazdu kolejowego w Lasocicach. Poprosiłem Pana Wójta o wyjaśnienie czego dotyczyło spotkanie (na nagraniu od 16:34). Wszystko zmierza zatem w dobrym kierunku, iż być może w przyszłym roku będziemy przechodzić w Lasocicach przez przejazd kolejowy nie drogą, a chodnikiem.

Następnie zostały przyjęte następujące uchwały:
- w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Święciechowa na lata 2019 – 2025,
- w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2019,
- w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Leszczyńskiemu na przebudowę chodnika ul. Święciechowskiej w Lasocicach,
- w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta dla celów podatku rolnego,
- w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,
- w sprawie zaliczenia drogi – ul. Aleja Świętego Józefa (dz. nr ewid. 25) oraz drogi wewnętrznej (dz. nr ewid. 7) w obr. Krzycko Małe do kategorii dróg gminnych i ustalenia ich przebiegu,
- w sprawie zaliczenia drogi wewnętrznej – ul. Świerkowej w Krzycku Małym do kategorii dróg gminnych i ustalenia jej przebiegu.

Uchwały znajdują się TUTAJ.

Całą sesję można obejrzeć TUTAJ.

Bardzo się cieszę również, że powstał profil Gminy Święciechowa na portalu społecznościowym Facebook. O powstanie tej strony zabiegałem od początku kadencji. Mimo początkowej niechęci - jak widać, teraz są tego efekty. Zachęcam do polubienia strony by być na bieżąco z wiadomościami z naszej gminy. Profil znajduje się TUTAJ.

Dziękuję za każde ze spotkań z Państwem, rozmowy oraz zgłaszane problemy, w których interweniuję. Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub chcieliby zgłosić swoją sprawę, a w której to mógłbym w jakiś sposób pomóc - zapraszam do kontaktu (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 516 246 364).

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Święciechowa
Radny Gminy
Mikołaj Kostaniak