Dziś imieniny: Dominika Jana Jutro: Marii Oswalda

20200721 193205 01Zapraszamy Was na kolejny wywiad z serii "Rozmowa miesiąca z..." Młodzieżową Radną Gminy Święciechowa oraz wolontariuszką Stowarzyszenia ZMW Wiktorią Olejniczak! Miłej lektury! 

 Proszę się krótko przedstawić.

Cześć! Nazywam się Wiktoria Olejniczak, mam 17 lat. Od urodzenia mieszkam w Przybyszewie. Ukończyłam Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Lasocicach. Aktualnie uczęszczam do II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi w Lesznie w klasie o profilu humanistyczno-prawnym. Od 2018 roku jestem członkiem Młodzieżowej Rady Gminy Święciechowa. Swoją duszę społecznika i aktywisty spełniam na co dzień w Stowarzyszeniu ZMW Przybyszewo, a także w szkolnym wolontariacie. Aktualnie ubiegam się o mandat radnej Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Jesteś członkiem Młodzieżowej Rady Gminy Święciechowa. W jaki sposób można ubiegać się o mandat radnego? Jak wyglądają Wasze spotkania, a także dlaczego podjęłaś decyzję o kandydowaniu do Młodzieżowej Rady Gminy Święciechowa?

Młodzieżowi radni wybierani są w tajnych wyborach, po upływie 2-letniej kadencji. Każdy kandydat musi spełniać wymogi określane przez statut Młodzieżowej Rady, tzn. mieszkać na terenie Gminy Święciechowa oraz być w wieku od 13 do 20 lat. Ponadto uważam, że powinien posiadać również dużo energii i chęci do działania na rzecz lokalnej społeczności. Jeśli chodzi o spotkania to widujemy się na comiesięcznych sesjach. Głównym tematem jest organizacja wcześniej zaplanowanych akcji lub wydarzeń, a także sprawy bieżące. W ramach działania Młodzieżowej Rady mamy też okazję do udziału w szkoleniach o tematyce partycypacji społecznej, pisania projektów, a także tworzenia własnych inicjatyw oraz uczestnictwa w debacie oksfordzkiej. Decyzja o ubieganiu się o mandat radnej nie należała do łatwej. Choć mając wówczas 15 lat posiadałam już pewne doświadczenie związane z działaniem społecznym, wiedziałam, że będzie to kolejne wyzwanie. Nie ukrywam, że bardzo pomogło mi w tym wiele osób z mojego otoczenia. Już dziś mogę podziękować moim przyjaciołom z klasy, Mikołajowi Kostaniakowi, rodzinie, znajomym, a także nauczycielom lasocickiej szkoły za ogromny dar motywacji i ciepłych słów. To sprawiło, że dziś mogę być z siebie dumna i zadowolona.

Jesteś również wolontariuszką Stowarzyszenia ZMW Przybyszewo. Jak to jest być takim wolontariuszem? Czy jest to ciężkie zajęcie?

Tak, wolontariuszką Stowarzyszenia ZMW jestem od maja 2017 roku. Cieszy mnie ten fakt, ponieważ zawsze od dziecka przyglądałam się wolontariuszom ZMW. Marzyłam o tym, żeby móc dzielić się radością z drugim człowiekiem tak jak oni. Do dziś miło wspominam każde zajęcia, w których mogłam wziąć udział. Dawało mi to wiele satysfakcji, tak jak dziś, lecz w nieco innych rolach. Uważam, że wolontariat w Stowarzyszeniu ZMW to najlepsze co mogło mnie spotkać w życiu. Choć bycie wolontariuszem to szereg wyrzeczeń, nie sposób policzyć ile jest w tym dobra. Człowiek uczy się wielu rzeczy, które przydadzą się w dorosłym życiu. Posiadane doświadczenie oraz wiedza z pewnością zaowocują w przyszłości. Dzięki ZMW odkryłam w sobie wiele talentów. Odkryłam, że praca z ludźmi to coś z czym chcę wiązać swoją przyszłość. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy posiadają chęć działania. Nie czekajcie, bo naprawdę warto!

Jako wolontariusze przeprowadzacie wiele ciekawych warsztatów, inicjatyw. Co jest potrzebne, aby zorganizować takie wydarzenie?

Na pewno głowa pełna pomysłów ;) W zależności od rodzaju organizowanej imprezy potrzebny będzie szczegółowy plan działania. Przykładowo jaki przyświeca nam cel, do jakiej grupy społecznej planujemy dotrzeć, w jaki sposób chcemy promować wydarzenie lub skąd pozyskać środki na przeprowadzenie inicjatywy. To nie wszystko, uważam, że pomimo wcześniej wymienionych przykładów 50% sukcesu to dobra komunikacja oraz atmosfera w zespole, a także chęć do działania.

Jakie są plusy bycia wolontariuszem? Czy każdy może nim zostać?

Tak jak wcześniej wspomniałam, pomimo wyrzeczeń plusy bycia wolontariuszem są ogromne. Choć nie zawsze efekt widoczny jest od zaraz, z perspektywy czasu dostrzegamy jak wiele nam to dało i ile posiadamy doświadczenia oraz wiedzy. Wolontariuszem może zostać każdy, kto chce. Podkreślam to po raz kolejny, ale uważam, że bez chęci do działania nie jesteśmy w stanie dzielić się swoją radością z drugim człowiekiem. Chcieć to znaczy móc! Dlatego z całego serca zapraszam wszystkich zainteresowanych wolontariatem do Stowarzyszenia ZMW Przybyszewo!

Należysz do zespołu redakcyjnego Stowarzyszenia ZMW. Na czym polegają twoje obowiązki?

Do zespołu redakcyjnego w stowarzyszeniu należę od stycznia 2020 roku. Naszym zadaniem jest między innymi prowadzenie social mediów na Facebooku oraz Instagramie, a także prowadzenie i redagowanie strony internetowej ZMW. Dlaczego zdecydowałam się na ten krok? Przede wszystkim dlatego, że wiedziałam, iż da mi on kolejną dawkę doświadczenia. Nie był to już mój pierwszy raz. Swój debiut zaliczyłam jeszcze uczęszczając do gimnazjum w Lasocicach, gdzie tam również miałam okazję prowadzić szkolny fanpage na Facebooku oraz pisać artykuły na stronę internetową. Było to dla mnie niezwykłe przeżycie, dlatego zdecydowałam się kontynuować tą przygodę w Stowarzyszeniu ZMW. Był to dobry wybór ;)

Kandydujesz do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Skąd taka decyzja i czy trudno jest się tam dostać?

Tak, zgadza się. W przypadku jak z decyzją o kandydowaniu do Młodzieżowej Rady Gminy Święciechowa ta również nie należała do łatwych. Tym razem doszła jeszcze kwestia dojazdów na sesje do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, a także fakt rozpoczęcia nauki w liceum. Aż do momentu wysłania dokumentów zgłoszeniowych nie byłam pewna w 100%. Już dziś zdaję sobie sprawę z tego, że to była dobra decyzja. Choć na wynik końcowy w związku z aktualną sytuacją muszę jeszcze poczekać, wiem że jeśli uda mi się uzyskać mandat radnej nie będę żałować :) Padło pytanie czy trudno jest się tam dostać. Ja startuję z ramienia Młodzieżowej Rady Gminy Święciechowa, natomiast regulamin przewiduje wyłonienie 16 takich radnych z całego województwa Wielkopolskiego. Poza tym brane pod uwagę też są zgłoszenia samorządów szkół ponadpodstawowych oraz studenckich. Pomimo tego, że zainteresowanie jest duże, osobiście jestem pozytywnych myśli.

Zgłosiłaś się również do udziału w projekcie Młodzieżowe Wulkany Partycypacji realizowanego przez Stowarzyszenie ZMW. Na czym polega ta inicjatywa?

Młodzieżowe Wulkany Partycypacji to projekt, który zrzesza młodzież z powiatów: gostyński, kościański, leszczyński, rawicki oraz miasto Leszno. Dowiadujemy się w nim jak być dobrym liderem i w jaki sposób angażować innych do działania. Ponadto uczymy się jak zaplanować i zrealizować własną inicjatywę. Poznajemy również w jaki sposób tworzy się projekty, a także bierzemy udział w ciekawych debatach i dyskusjach. Ja zgłosiłam swój udział razem z moją koleżanką, a zarazem wolontariuszką Stowarzyszenia ZMW - Zuzią :) W ramach tego projektu chcemy przeprowadzić własną inicjatywę.

Na czym ona polega i jak idą przygotowania do jej realizacji?

Nasz projekt nawiązuje do jubileuszu 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Lasocicach. Już dziś mogę zaprosić wszystkich zainteresowanych 20 września na grę terenową "Za naszych czasów, czyli 100-letnia historia Szkoły Podstawowej w Lasocicach". Zapewniamy dobrą zabawę, a także odświeżenie wiedzy pozyskanej w szkole podstawowej. Jeśli chodzi o przygotowania to idą one w bardzo dobrym kierunku. Choć tak naprawdę dopiero teraz zdałam sobie sprawę jak wiele czasu i zaangażowania potrzeba do przeprowadzenia takiego projektu, nie wątpię, że warto :) W ramach projektu chcemy też wydać okolicznościowe pocztówki z okazji jubileuszu, a także szereg gadżetów.

Czym się interesujesz?

Od lat interesuję się sportem, a w szczególności piłką nożną oraz siatkówką. W gimnazjum odkryłam w sobie zainteresowanie historią, stąd taka decyzja o wyborze profilu klasy. W wolnym czasie bardzo lubię czytać literaturę faktu lub książki psychologiczne. Często zagłębiam się w tematykę szeroko pojętej struktury państwa. W moim życiu nie brak też miejsca na wolontariat, a także działanie na rzecz społeczności lokalnej.

                                                           Dziękujemy za możliwość przeprowadzenia wywiadu!

                                                             Rozmowę przeprowadziła: Zuzanna Leciejewska