Dziś imieniny: Bartosza Feliksa Jutro: Kai Lukasza

Leciejewski Remigiusz

Już dziś zapraszamy na kolejny wywiad z cyklu "Rozmowa miesiąca z..". Tym razem udaliśmy się do Remigiusza Leciejewskiego, Radnego Powiatu Leszczyńskiego oraz wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Leszczyńskiego. Zapraszamy do miłej lektury!

Proszę się krótko przedstawić.
Remigiusz Leciejewski lat 40 ☺, żona Agata, córka Magdalena, mieszkam w Przybyszewie, od 3 kadencji jestem radnym powiatu leszczyńskiego, jestem również członkiem rady sołeckiej, prowadzę własną działalność gospodarczą.


Od dzieciństwa związany jest Pan z Przybyszewem, jak wiele młodych osób związany jest Pan również z ZMW. Jak wspomina Pan te lata i czego to Pana nauczyło?
Miałem to szczęście, że byłem jednym z reaktywatorów Kluby Młodzieżowego ZMW w Przybyszewie było to chyba w roku 1996. Czas mojej aktywności wspominam bardzo dobrze. Jestem dumny, że to co zaczęliśmy ponad 20 lat temu cały czas trwa i cieszę się, że cały czas są chętni, którzy prowadzą obecne Stowarzyszenie dalej. Uważam, że wiele się nauczyłem co przydało mi się w prowadzeniu działalności czy też pracy samorządowej.

Jakie korzyści widzi Pan w angażowaniu się przez młodzież w społeczne działania w wolontariacie i organizacjach młodzieżowych np. w Stowarzyszeniu ZMW? Warto?
Uważam, że warto! Spotykając się z rówieśnikami, czy też młodszymi lub starszymi rozmawiamy z nimi. Często na różne tematy. Rozwijamy się, rozwiązujemy różne problemy, pracujemy, bawimy się, współpracujemy – to wszystko przydaje się w szkole, na studiach a później w pracy i codziennym życiu.

Minęły ponad 2 lata od wyborów do Rady Powiatu Leszczyńskiego, w których objął Pan funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Leszczyńskiego. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować?
Tak, czas szybko biegnie, a to już trzecia kadencja. Praca w samorządzie powiatu daje mi wiele satysfakcji, a szczególnie jak uda się osiągnąć konkretne cele. Jeśli widzę realne efekty i mam wystarczająco dużo siły i czasu to mogę dalej pracować dla naszych Mieszkańców jako ich przedstawiciel w Radzie Powiatu.

Co należy do codziennych obowiązków Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Leszczyńskiego?
Sesje rady zwołuje i prowadzi Przewodniczący Rady. Moje zadania to pomoc w prowadzeniu lub też zastąpienie przewodniczącego w przypadku jego nieobecności. Miałem już swój debiut w prowadzeniu sesji Rady Powiatu i chyba wypadło w miarę dobrze ☺

W jakich komisjach Powiatu Leszczyńskiego Pan zasiada?
Komisja Budżetu, planowania i rozwoju oraz Komisja Rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska.

Z jakimi sprawami można się do Pana zgłosić?
Wszystkimi które dotyczą Powiatu leszczyńskiego ale i w tematach gminnych postaram się pomóc.

Co się zmieniło w naszym powiecie przez ostatnie dwa lata i jakie są plany na kolejne inwestycje w najbliższym czasie?
Uważam, że wiele się dzieje w naszym Powiecie. Zarówno duże jak i małe sprawy. Najbardziej widoczne są zawsze sprawy drogowe: ścieżka do Boszkowa, remont drogi z Leszna do i przez Święciechowę, zasypany rów i nowy chodnik w Lasocicach i wiele innych. Najbardziej satysfakcjonujące jest to, że zarówno Zarząd Powiatu jak i Radni widzą konieczność budowania ścieżek rowerowych. Oprócz budowania ścieżek wraz z remontem dróg są też inwestycje polegające na uzupełnieniu brakujących odcinków. W najbliższym czasie powstanie brakujący odcinek ścieżki od ronda w Święciechowie w kierunku Gołanic i od ronda w kierunku Wilkowic. Najprawdopodobniej w następnym roku będzie też utwardzone pobocze ul. Wiejskiej w Przybyszewie – jest to wspólny plan zarówno Powiatu jak i Gminy Święciechowa.

Z jakimi problemami aktualnie boryka się nasz Powiat?

Ze względu na pandemie są mniejsze wpływy do powiatowej kasy co powoduje niepewność co do przyszłości, głównie inwestycyjnych. Dużym obciążeniem jest też szkolnictwo bo przekazywana subwencja nie wystarcza na faktyczne wydatki, ale akurat z tym problemem chyba boryka się każdy samorząd.

Jakie ma Pan marzenia jeśli chodzi o Powiat Leszczyński?
Przede wszystkim stabilność i rozwój inwestycji. Chciałoby się również powiedzieć, że wybudowanie ścieżki z Długich Starych do Leszna, ale to niestety jest droga krajowa i to bardzo trudne. Mam jednak nadzieję, że już niebawem coś się w tym temacie zmieni.

Jakie ma Pan zainteresowania?
Turystyka, rowery, kajak, sport, technika i informatyka ☺

Dziękujemy za możliwość przeprowadzenia wywiadu!

Wywiad przeprowadziły: Wiktoria Olejniczak i Zuzanna Leciejewska