Drodzy Przyjaciele! Przedstawiamy Wam WOREK MŁODZIEŻOWYCH INSPIRACJI, czyli opisy inicjatyw zrealizowaych w ramach projektu "Młodzieżowe Wulkany Partycypacji"! Dzięki merytorycznemu oraz finansowemu wsparciu zrealizowanych zostało 15 wspaniałych oddolnych inicjatyw takich jak: gry terenowe, warsztaty kreatywne, kampania społeczna, zajęcia muzyczne, teatrzyk kukiełkowy. W ramach projektu powstały także trzy murale. Przed Wami moc inspiracji do działania na rzecz innych!
„Historyczny mural w Długiem Starem” (gmina Święciechowa) – Michalina Urbańska i Zofia Sztor
![]() |
Liderkami inicjatywy zgłoszonej przez młodzież z Długich Starych były Zofia Sztor i Michalina Urbańska. Ich pomysłem było namalowanie muralu. Dziewczyny zaangażowały w swoją inicjatywę lokalną społeczność: Szkołę Podstawową, Radę Rodziców oraz przede wszystkim swoich kolegów i koleżanki. Młodzież przeprowadziła konsultacje społeczne wśród swoich rówieśników i nauczycieli pytając o to co miałoby się znaleźć na muralu. Młodzi społecznicy poprosili również o wsparcie finansowe Radę Rodziców, gdyż ich pomysł okazał się bardziej kosztowny niż sam grant przyznany w projekcie. Dzięki rozmowom i szukaniu wspólnych rozwiązań młodzież zdobyła nowe doświadczenie. Wspólnie podjęto decyzję, że mural będzie dotyczył historii. Ostatecznie przedstawia on ułana na koniu, trzymającego flagę Polski na tle Długich Starych. Namalowano także napis: „Wolność Sztuką Życia” oraz daty o znaczeniu historycznym. Mural zaprojektował i wykonał przy wsparciu młodzieży Pan Robert Markowski. Dzieło znajduje się na ścianie Szkoły Podstawowej, w tak ważnym miejscu to prawdziwa lekcja historii nie tylko dla uczniów szkoły, ale i całej lokalnej społeczności.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
„Gra terenowa z okazji 100-lecia Szkoły Podstawowej w Lasocicach” (gmina Święciechowa) – Wiktoria Olejniczak i Zuzanna Leciejewska
![]() |
Inicjatorkami wydarzenia jakim była gra terenowa z okazji 100-lecia Szkoły Podstawowej w Lasocicach była Wiktoria Olejniczak oraz Zuzanna Leciejewska. Liderki inicjatywy do współpracy zaprosiły swoich kolegów i koleżanki, którzy jako wolontariusze czynnie zaangażowali się w pomoc podczas gry terenowej. Wydarzenie, które odbyło się w niedzielę 20 września poprzedziło wiele spotkań organizacyjnych. Zabawa była świetna! Drużyny złożone z absolwentów szkoły miały do wykonania kreatywne zadania związane z przedmiotami szkolnymi. Uczestnicy przypomnieć musieli sobie wiedzę m.in. z takich przedmiotów jak plastyka, geografia, historia czy języki obce. Na zakończenie gry terenowej odbyło się wspólne ognisko ze smażeniem kiełbasek oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów i medali.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
"Bajki Niezapominajki" (gmina Wijewo) – Katarzyna Górna i Zuzanna Opaska
![]() |
Dzięki szkolnemu wolontariatowi z Wijewa, narodziła się grupa młodzieżowa, która zdecydowała się zapoczątkować akcję "Bajki Niezapominajki". Jej celem było zorganizowanie teatrzyku kukiełkowego dla mieszkańców Wijewa. Przygotowania do spektaklu oraz organizacja inicjatywy to efekt pracy kilkorga młodych wolontariuszy oraz instytucji z nimi współpracującej, czyli szkolnego wolontariatu „Niezapominajka” koordynowanego przez Panią Magdalenę Klamkę. Podczas inicjatywy został wystawiony teatrzyk pod tytułem "Trzy Świnki". Do odegrania kilku skeczy zaproszony został również lokalny kabaret. Wydarzenie zostało zadedykowane rodzinom z dziećmi, które na zakończenie wydarzenia otrzymały pamiątkowe pacynki. Całość zwieńczył słodki poczęstunek oraz tort z logo Młodzieżowych Wulkanów Partycypacji.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
"Mądre Szalone Dziewczyny" (gmina Krobia) – Julia Jędryczkowska i Maria Kuźnik
![]() |
"Mądre Szalone Dziewczyny" to grupa wolontariuszy zainicjowana przez Julię Jędryczkowską oraz Marię Kuźnik. Inicjatywa liderek grupy młodzieżowej została w pełni zorganizowana przez nie same. Wydarzenie polegało na warsztatach z branży beauty dla mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Inicjatywa miała na celu zwiększenie samooceny kobiet tam mieszkających, jak i zwrócenie ich uwagę na aspekty związane z makijażem. Uczestniczki miały okazję zostać pomalowane oraz uczesane. Część z nich miała również wykonany manicure hybrydowy. Dodatkowo część uczestniczek z pomocą wolontariuszy piekła babeczki, które następnie zostały zaserwowane jako poczęstunek podczas wydarzenia. Na zakończenie inicjatywy uczestniczki otrzymały pamiątkowe kubki z logo Młodzieżowych Wulkanów Partycypacji.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
„Podchody Taneczne” (gmina Święciechowa) – Izabela Karpowicz i Igor Nowak
![]() |
Izabela Karpowicz oraz Igor Nowak - tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Marynia ze Święciechowy zorganizowali inicjatywę właśnie w stylu… tanecznym! Razem ze swoimi wolontariuszami oraz partnerem tj. Zespołem Pieśni i Tańca Marynia zorganizowali podchody taneczne. Impreza odbywała się na terenie Święciechowy. Trasa podchodów liczyła ok. 4 km. Uczestnicy mogli poznać takie tance jak: polonez, krakowiak, polka, walc oraz taniec disco. Wykonywali także zadania z nimi związane. To czego uczestnicy zabawy nauczyli się na poszczególnych etapach podchodów mieli okazję zaprezentować na mecie wyścigu. Wydarzenie urozmaicały kolorowe stroje, specjalnie przygotowane mapy oraz medale. Imprezę zakończyły wspólne tańce oraz ognisko.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
„Malowanie Światłem” (miasto Leszno) – Joanna Licha i Jeremi Filipowiak
![]() |
Mimo, że wielu osobom pojęcie „malowania światłem” nic nie mówi, to Jeremi Filipowiak wraz z Joanną Lichą zadbali o to aby wspomnianą technikę fotografii przybliżyć mieszkańcom Leszna. W ramach swojej inicjatywy zorganizowali warsztaty fotograficzne polegające na malowaniu światłem. Do współpracy merytorycznej przy organizacji wydarzenia zaangażowali leszczyńską Fundację Sztuka. Poza częścią teoretyczną, ważny element stanowiły zajęcia praktyczne, które miały miejsce w namiocie. Uczestnicy za pomocą światła z latarki czy telefonu, tworzyli różnego rodzaju wzory, które uwiecznione zostały na fotografiach. Inicjatywa miała charakter międzypokoleniowy i spotkała się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców Leszna.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
"Wolontariat jest cool" (miasto Leszno) – Agnieszka Jaśkowiak i Paulina Dembska
![]() |
"Wolontariat jest cool" to cykl warsztatów zainicjowany przez Agnieszkę Jaśkowiak oraz Paulinę Dembską. Pomysł jak i organizacja przedsięwzięcia to efekt pracy liderek grupy młodzieżowej oraz wolontariuszy. Podczas cotygodniowych warsztatów, które odbywały się w Lesznie, uczestnicy projektu mogli dowiedzieć się więcej na temat wolontariatu oraz różnych jego form. Na pierwsze zajęcia zaproszone zostały osoby czynnie działające na rzecz innych, aby opowiedziały o tym, jak wygląda praca wolontariusza i co jest ich motywacją do działania. Drugie warsztaty skupiały się na grach i zabawach podwórkowych dla najmłodszych. Podczas zajęć każdy uczestnik miał okazję spędzić czas na świeżym powietrzu i poznać popularne przed laty gry podwórkowe. Ostatni warsztat poświęcony został warsztatom kulinarnym dla seniorów. Uczestnicy projektu tworzyli wspólnie wypieki. Liderki wraz z wolontariuszami uczestniczyły również w pikniku ekologicznym organizowanym przez Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności, które było ich partnerem inicjatywy. Tam zorganizowały gry i zabawy integracyjne dla mieszkańców Leszna.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
„Wystrzałowa Gra Terenowa” (gmina Śmigiel) – Marzena Jankowska i Eryk Grochowy
![]() |
Marzena Jankowska i Eryk Grochowy zrealizowali swoją inicjatywę na terenie miasta Śmigiel. Efektem współpracy pomiędzy młodzieżowymi liderami a grupą wolontariuszy było zorganizowanie gry terenowej, która wiodła przez najważniejsze punkty Śmigla, tj. Centrum Kultury, cmentarze, zabytkowe uliczki, kościoły. Mieszkańcy Śmigla biorący udział w inicjatywie otrzymali wcześniej przygotowane mapy oraz karty z zadaniami. W lipcowej zabawie udział wzięło udział około 40 osób. Drużyny biorące udział w grze terenowej składały się z rodzica i dziecka. Na pięciu stacjach wolontariusze przygotowali konkurencje, podczas których uczestnicy mogli między innymi: sprawdzić się w teście muzycznym, przetestować swoją koordynację ruchową czy spróbować swoich sił w strzelaniu do tarczy. Inicjatywę zakończyło kino plenerowe.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
"Colorful world" (gmina Krobia) – Wiktoria Pazoła i Zofia Karolczak
![]() |
"Colorful world" to grupa stworzona przez Zofię Karolczak oraz Wiktorię Pazoła z Chumiętek. Liderki grupy młodzieżowej we współpracy z wolontariuszami, samodzielnie zorganizowały warsztaty dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Krobi. Początkowo, miejscem organizacji inicjatywy miał być Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach, jednakże ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 i sytuację epidemiologiczną inicjatywa została przeniesiona. Celem warsztatów było podniesienie świadomości ekologicznej seniorów i przeprowadzenie zajęć o tematyce eko. Uczestnicy mieli okazję samodzielnie zaprojektować ekologiczne torby, które następnie zabrali ze sobą do domu. Wśród atrakcji były również: sadzenie roślin doniczkowych, robienie popcornu oraz waty cukrowej. Całość zwieńczył słodki poczęstunek dla seniorów.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
„Roztrąbiony Poniec” (gmina Poniec) – Żaneta Drożdżyńska i Patrycja Gilewska
![]() |
Żaneta Drożdżyńska oraz Patrycja Gilewska to liderki młodzieżowej grupy z Ponieca. Dziewczyny wspólnie z Dziecięco-Młodzieżową Orkiestrą Dętą zorganizowały warsztaty muzyczne, a dokładniej zajęcia gry na trąbce. Dzięki realizowanej inicjatywy zakupione zostały specjalne tłumiki. Uczestnicy projektu mieli możliwość nauki gry na trąbce, ale też poznania podstaw i wiedzy teoretycznej związanej z grą na instrumencie. W działania zaangażowało się wiele osób związanych z orkiestrą. Również dzięki temu pomysłowi wielu mieszkańców gminy Poniec dowiedziało się o działaniach podejmowanych przez orkiestrę i zachęciło młodych pasjonatów do wstąpienia w jej szeregi. Wspólny koncert skierowany dla lokalnej społeczności zwieńczył całą inicjatywę.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
„Ptasi mural w Przybyszewie” (gmina Święciechowa) – Aleksandra Musielak i Konstancja Dąbkowska
![]() |
Aleksandra Musielak i Konstancja Dąbkowska to młode mieszkanki wsi Lasocice, na co dzień zaangażowanie w życie wsi i szkoły. Głowy mają pełne pomysłów! Zwróciły uwagę na zaniedbane miejsca we wsi Przybyszewo i Lasocice, czyli ściany znajdującej się na granicy tych dwóch miejscowości. Dotychczas na ścianie znajdowały się wulgaryzmy. Po dłuższych przemyśleniach i konsultacjach, zainicjowały wspólne malowanie muralu. Kolorowy, z tematyką ptaków uprawiających sport mural zaistniał na budynku stojącym przy wjeździe do Przybyszewa. Mural zaprojektowała i namalowała artystka Dagmara Angier-Sroka. W pomoc podczas malowania zaangażowali się wolontariusze i partnerzy. Dziewczyny zorganizowały także konkurs na Facebooku – „O czym rozmawiają ptaki jadące do Przybyszewa?”. Na zakończenie odbyło się uroczyste odsłonięciu muralu oraz podsumowanie konkursu. Mural stał się namacalnym efektem zrealizowanej inicjatywy.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
„Rodzinne Środy w Kuźni marzeń” (gmina Święciechowa) – Bianka Frąckowiak i Joanna Skorupińska
![]() |
Rodzinne Środy w Kuźni marzeń to pomysł Joanny Skorupińskiej i Bianki Frąckowiak. Inicjatywa została zrealizowana w Lasocicach w gminie Święciechowa. Projekt od początku do końca był realizowany pracą rąk wolontariuszy, zaś do udziału w zajęciach zaproszeni zostali rodzice razem ze swoimi dziećmi. Podczas cotygodniowych spotkań odbyły się warsztaty malowania EKOtoreb, warsztaty mydlarskie, zajęcia z malowania na płótnie oraz tworzenia pudełek na wakacyjne skarby. Podczas zajęć uczestnicy byli zapraszani do wspólnej zabawy przy grach planszowych. Dzięki zaplanowanym spotkaniom dzieci mogły w kreatywny sposób spędzić czas ze swoimi rodzicami. Ponadto liderki inicjatywy zorganizowały konkurs plastyczny o temacie przewodnim: "Jak spędzam czas z rodziną?". Spośród zgłoszonych prac komisja konkursowa oraz internauci wybrali dwie, których autorzy otrzymali rodzinne gry planszowe.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
„Cyberbezpieczna Rydzyna” (gmina Rydzyna) – Błażej Rybak i Marek Rzepecki
![]() |
„Cyberbezpieczna Rydzyna” to inicjatywa dwóch młodzieżowych liderów: Marka Rzepeckiego oraz Błażej Rybaka. Zorganizowano kampanię społeczną, która miała na celu uświadomić mieszkańców Rydzyny na temat zagrożeń jakie można spotkać w sieci. Młodzi społecznicy poprzez posty, grafiki oraz filmiki umieszczane na profilu kampanii zwracali uwagę na problemy takie jak m.in. hejt, niebezpieczne gry dla dzieci, fałszywe konkursy, wyłudzanie informacji poprzez SMS, oszustwa na BLIKa. Inicjatywę chłopacy zrealizowali we współpracy ze swoimi kolegami i koleżankami. Spotkała się ona ze sporym zainteresowaniem ze strony odbiorców (zwłaszcza wśród młodych osób) czego potwierdzeniem są pozytywne reakcje w mediach społecznościowych.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
„Ogrodowe donice w gminie Lipno” (gmina Lipno) – Szymon Nowaczyk i Tomasz Marcinowski
![]() |
Inicjatorami oraz liderami inicjatywy pn. Ogrodowe donice byli Szymon Nowaczyk oraz Tomasz Marcinowski. Pomysł młodych społeczników polegał na upiększeniu wizerunku wsi i postawieniu „wędrujących” donic w gminie Lipno. Młodzieżowi liderzy zaangażowali wolontariuszy oraz lokalne organizacje do przygotowania donic i nasadzenia roślinności. Do ich zadań należało również przeprowadzenie konsultacji z władzami gminy i lokalną społecznością. Donice z pięknymi wrzosami oraz innymi ozdobnymi krzewami przyozdabiają ważne miejsca w różnych wsiach gminy Lipno. Działania zwieńczyło przeprowadzenie konkursu na Facebooku, podczas którego internauci dodawali zdjęcia swoich ogródków bądź doniczek z kwiatami. Wygrała osoba, która zdobyła najwięcej pozytywnych reakcji (polubień), zaś nagrodą było drzewo. Dzięki tej inicjatywie młodzież poczuła, że może mieć wpływ na wizerunek swojej małej ojczyzny.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
Mural „Covid-19 zmusza do izolacji, ale nie jesteś sam. Masz ALTERNATYWĘ!” (miasto Leszno) - Alicja Mejza i Adrian Kowalewicz
Pomysł, aby wykonać w Lesznie wyjątkowy mural, nawiązujący do sytuacji pandemii koronawirusa zgłosili do projektu Alicja Mejza oraz Adrian Kowalewicz. Młodzieżowi liderzy nawiązali współpracę ze Stowarzyszeniem „Nasza Alternatywa” – Młodzieżowe Centrum Profilaktyki „Alternatywa”. To właśnie przy wejściu do budynku tej młodzieżowej organizacji powstał mural. Młodzi społecznicy chcieli w ten sposób pokazać i zachęcić młodzież – że mają ALTERNATYWĘ czyli miejsce, gdzie w sposób kreatywny i pożyteczny spędzić swój czas. Sporym wyzwaniem podczas inicjatywy było uzyskanie niezbędnych zgód i pozwoleń na pomalowanie ściany. Mural, który powstał jest trwałym efektem projektu. Dla mieszkańców miasta Leszna pozostanie na wiele lat.
Film reportażowy z inicjatywy - TUTAJ
Oczami Liderów Inicjatywy:
Inicjatywy zrealizowane zostały w ramach projektu "Młodzieżowe Wulkany Partycypacji". Projekt sfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.