Dziś imieniny: Janiny Jana Jutro: Lucjana Antoniego

arekZapraszamy Was już na ostatni wywiad z cyklu ,,Rozmowa miesiąca z...". W grudniu udało nam się porozmawiać z trenerem JU-JITSU Arkadiuszem Krajewskim. Życzymy miłej lektury!

Proszę się krótko przedstawić!

Dzień dobry. Nazywam się Arkadiusz Krajewski. Mam 35 lat i jestem mieszkańcem Lasocic. Na co dzień pełnię służbę w Komendzie Powiatowej Policji we Wschowie w Zespole Dzielnicowych. Jestem żonaty- żona Magdalena, dzieci Julia lat 7 i Piotr lat 4.

Skąd pojawiło się u Ciebie zamiłowanie do JU-JITSU?

Od zawsze fascynowały mnie sztuki walki. Zamiłowanie do Ju-Jitsu przyszło samo. W czasach szkoły podstawowej nawet nie wiedziałem o jego istnieniu. Koledzy trenowali Taekwondo i Karate.

W 5 klasie szkoły podstawowej w trakcie zajęć mieliśmy spotkanie z funkcjonariuszami policji. Na zakończenie spotkania jeden z policjantów powiedział, że prowadzi klub sportowy Modern Ju-Jitsu i zaprasza na treningi. Postanowiłem wybrać sie na trening z kilkoma kolegami. Spodobało mi się i tak już zostało.

Od ilu lat trenujesz?

Modern Ju-Jitsu trenuje od 23 lat. Moim trenerem i Mistrzem jest shihan Paweł Bachowski 8 Dan Ju-Jitsu. Przez wiele lat byłem asystentem trenera we Wschowskiej Szkole Ju-Jitsu. W tym roku zdałem ostatni egzamin techniczny uzyskując kolejny stopień wtajemniczenia 5 Dan Ju-Jitsu oraz tytuł shihan. Posiadam uprawnienia instruktora samoobrony, instruktora ju-jitsu sportowe, instruktora judo, trenera ju-jitsu II klasy, instruktora taktyka i techniki interwencji oraz instruktora strzelań policyjnych .

Czy zdobyłeś jakieś medale w zawodach?

Swój pierwszy medal zdobyłem w 2001r. na Mistrzostwach Polski Ju-Jitsu. Zająłem wtedy 2 miejsce. Na zawody sportowe jeździłem przez kolejne 8 lat zdobywając medale na Pucharze Polski, Ogólnopolskich Turniejach i Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Ju-Jitsu i innych lokalnych turniejach. W 2018r. postanowiłem swoich sił spróbować w Mistrzostwach Europy w Brazylijskim JIU-JITSU, na tych zawodach zdobyłem dwa brązowe medale w kategorii BJJ( walka w kimonach) i NoGi( walka w rausgard )

Na czym polega ten rodzaj sportu?

Odmian Ju-Jitsu jest wiele, ale skupię sie tutaj na rywalizacji sportowej. Najmłodsze dzieci w przedziale wieku od 4 do 6 lat rywalizują w konkurencji grappling. Walkę zaczynają klęcząc na kolanach przodem do siebie. Zadaniem zawodnika jest przewrócenie przeciwnika na łopatki i przytrzymanie go przez 10 sekund. Dzieci Od 7 lat, młodzież i dorośli walkę rozpoczynają od stójki. Od 15 roku życia dozwolone jest stosowanie dźwigni oraz duszeń. Najbardziej doświadczeni zawodnicy walczą w kategorii fighting, gdzie dozwolone jest zadawanie uderzeń i kopnięć.

Założyłeś swój własny klub JU-JITSU. W jakim wieku można zaczynać swoją przygodę z tym sportem?

Klub założyłem w 2017r. z myślą o moich dzieciach. Zajęcia prowadzę dla dzieci już od 4 roku życia.

Dla najmłodszych zajęcia maja charakter rekreacyjny. Różnego rodzaju gry, zabawy, konkurencje rywalizacja przeplatana z podstawami Judo i Ju-Jitsu. Dzieci uczą sie padów, przewrotów, podstawowych chwytów, trzymań obaleń czy rzutów. To w zupełności starczy, żeby mogły uczestniczyć w zawodach sportowych, Nieco starsze dzieci tak od 9 lat, młodzież i dorośli trenują pełen zakres technik uzupełnionych o uderzenia , kopnięcia, dźwignie, rzuty, uczą się walki na gołe ręce jak i też z wykorzystaniem narzędzi ( kij, pałka, nóż, sznur)

Kto może uprawiać ten sport?

Ju-Jitsu może uprawiać każdy, nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych. Nigdy nie jest za późno, żeby rozpocząć treningi.

Jak często odbywają się treningi?

Treningi odbywają się 4 razy w tygodniu. W poniedziałki, wtorki i czwartki w Dojo Wschowa, Dojo Poznań zajęcia także odbywają się 3 razy w tygodniu, natomiast w Dojo Lasocice zajęcia odbywają się w każdą sobotę. Zajęcia trwają 1,5 do 2 godzin. Oprócz treningów na sali spotykamy się także w terenie. Klub organizuje także obozy sportowe w okresie wakacji letnich. Oprócz tego zawodnicy i trenerzy uczestniczą w różnego rodzajach, kursach, szkoleniach i seminariach pogłębiając swoją wiedzę i umiejętności.

Jakie masz jeszcze zainteresowania?

Na obecną chwilę sporty walki to moje jedyne zainteresowanie. Zawodowo zajmuję się także wyszkoleniem strzeleckim policjantów oraz prowadzę zajęcia z zakresu Taktyka i Techniki Interwencji.

Dziękujemy za możliwość przeprowadzenia wywiadu!

Wywiad przeprowadziły: Wiktoria Olejniczak i Zuzanna Leciejewska!