Dziś imieniny: Emilii Iwony Jutro: Joanny Zuzanny

wyniki mbo 20221Mamy zaszczyt przedstawić wyniki Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Gminy Święciechowa w 2022 roku! Spośród zgłoszonych inicjatyw zostało wybranych 7, które zostaną dofinansowane każda na kwotę 1000 zł! Poniżej można zapoznać się z dofinansowanymi pomysłami! Serdecznie gratulujemy!

- Tydzień Języków Obcych (Lasocice) - Julia Stachowska i Aleksandra Kowalewicz - 1000 zł
Inicjatywa polegać będzie na przeprowadzeniu konkursu o językach obcych (angielski, hiszpański, niemiecki, czeski, portugalski, francuski, włoski) w każdej klasie Szkoły Podstawowej w Lasocicach. Na początku będą przedstawione również prezentacje edukacyjne. Będą one zawierać najważniejsze informacje o kraju i jego języku urzędowym. Dodatkowo, każda z klas przygotuje plakaty na drzwi klasy o wylosowanym kraju. Zabawy językowe odbywać się będą w pozostałe dni tygodnia. Projekt zwieńczony będzie apelem (ogłoszenie wyników) i konkursem talentów. Wybrane osoby zajmą się przedstawieniem uczniom wylosowanego języka i kultury w krajach, w których się go używa. Po godzinach lekcyjnych odbędzie się także quiz sprawdzający wiedzę. W konkursie talentów można będzie wykazać się kreatywnością (taniec charakterystyczny dla danego kraju, śpiew czy recytacja w danym języku). Inicjatywa ma na celu poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat kultury i języków krajów europejskich. W inicjatywę zaangażowani będą zarówno uczniowie każdej klasy I - VII Szkoły Podstawowej w Lasocicach, jak i nauczyciele. W pomoc przy organizacji włączony zostanie Samorząd Uczniowski oraz szkolne koło wolontariatu.

Zawody speedcuberskie, czyli zawody w szybkim układaniu kostki Rubika (Święciechowa) - Józef Pietrucha i Lena Janiszewska - 1000 zł
W ramach inicjatywy zorganizowane zostaną zawody speedcuberskie, czyli zawody w szybkim układaniu kostki Rubika. Kostka niesamowicie rozwija wyobraźnię przestrzenną, pamięć mięśniową, kreatywność, logiczne oraz nieszablonowe myślenie. Zawody, które planujemy, pozwoliłby z jednej strony ujawnić się wszystkim, którzy układają kostkę, porównać swoje możliwości, a także zachęcić obserwatorów zawodów do zajęcia się tą umiejętnością. Na profesjonalne zawody bardzo trudno się dostać, ponieważ są duże wymagania, co do umiejętności uczestników. Turniej zorganizowany w ramach projektu pozwoliłby sprawdzić się nawet początkującym. Do zawodów zaproszeni zostaną uczniowie ze szkół całej gminy. Zaangażowani zostaną wolontariusze, czyli koledzy, koleżanki oraz nauczyciele. Pomoc będzie niezbędna do organizacji zawodów. Inicjatywa zorganizowana będzie we współpracy ze Szkołą Podstawową w Święciechowie.

- Pobawmy się jak za dawnych lat (Długie Nowe) - Emilia Przybylska i Lena Linka - 1000 zł
Celem inicjatywy jest przybliżenie gier i zabaw, w które bawili się nasi rodzice a nawet dziadkowie. Poprzez gry i zabawy propagowany będzie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Zostanie zorganizowany festyn pn. "Pobawmy się jak za dawnych lat", który zakończony zostanie festiwalem kolorów. Organizacja takiego festynu jest dla młodzieży bardzo ważna ponieważ dotychczas nie było takiego wydarzenia. Inicjatywa ma za zadanie pokazać kolegom i koleżankom, że wspólnie można zdziałać wiele inicjatyw. Zabawy na świeżym powietrzu to świetna forma relaksu dla dzieci w każdym wieku a także osób dorosłych. Inicjatywa odbędzie się w miejscowości Długie Nowe na placu zabaw. Zaangażowani zostaną koledzy i koleżanki (młodzież) oraz organizacje takie jak Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Rada Sołecka.

- Powitanie wakacji w Punkcie Integracji Trzebin (Trzebiny) - Magdalena Mikus i Emilia Chrastek - 1000 zł
Po zakończeniu roku szkolnego w ramach inicjatywy odbędzie się powitanie wakacji organizując spotkanie młodzieży w Punkcie Integracji Trzebin. Podczas spotkania rozegrany zostanie turniej gier planszowych w sali wiejskiej, odbędzie się grill, a kiedy zacznie się ściemniać rozpocznie się kino plenerowe na placu przy sali wiejskiej. Ponieważ Trzebiny są niedużą wioską i młodzieży jest mało zaproszeni zostaną przyjaciele z sąsiednich miejscowości. Turniej zakończony zostanie nagrodami. W ramach inicjatywy nawiązania współpraca zostanie z Radą Sołecką i Stowarzyszeniem "Nasze Trzebiny". Takie spotkanie pomoże tez młodzieży się też lepiej poznać przy wspólnej pracy - organizacji i przeprowadzeniu turnieju, ustawianiu sprzętu i siedzeń do kina plenerowego, organizacji grilla a także sprzątaniu po spotkaniu.

- Szkolna rabata – zieleni oaza na lata (Długie Stare) - Antonina Gorczyca i Maja Olejniczak - 1000 zł
W ramach inicjatywy powstanie mały ogródek przy Szkole Podstawowej w Długiem Starem. Sadzenie roślinności jest zawsze dobrym pomysłem w myśl zasady: „Zasadź drzewo, a ty i społeczeństwo będziecie czerpać z tego same korzyści”. Zielony zakątek to świetne miejsce do lekcji w terenie, pozwoli na prowadzenie na świeżym powietrzu zajęć przyrody ożywionej i nieożywionej. Zbuduje więzi pomiędzy nami - uczniami a naturą, podniesie atrakcyjność naszych zajęć, ale też poprawi samopoczucie. Młodzież chce posadzić pospolite gatunki roślin, bo są one najlepsze jako pokarm dla żyjących w okolicy owadów i ptaków. Ponadto rośliny magazynują oraz zatrzymują wodę, co ma duży wpływ na jej coraz większy brak w środowisku. Dodatkowo młodzież zdobędzie wiedzę bawiąc się doświadczeniami. Ogłoszony zostanie konkurs dla uczniów i lokalnej społeczności na projekt ogródka szkolnego. Najlepsza praca zostanie nagrodzona. Zaproszony zostanie ogrodnik, aby przybliżyć zagadnienia związane z uprawą i pielęgnacją roślin. Zaangażowani zostaną rodzice do pomocy przy zakładaniu zakątka. Na zakończenie zostanie zorganizowane ognisko. Długie Stare się meldują, na zadania oczekują. U nas widać radość, chęć wszak to praca jest na pięć! O ogródku pomyśleć czas, tam do pracy pełno nas. Ekoprojekt – szkolna rabata toż to inwestycja nie na rok, a na lata. Poznamy naturalny uprawy sposób, Posadzimy brzozę, nasturcję, a może bób. Przy tym pszczół zaprosimy roje, bo u nas gościnności zdroje. Widzicie Państwo mili – tak to nasza szkoła na punkcie ekologii, po prostu ma fioła! Partnerami inicjatywy będzie Szkoła Podstawowa w Długiem Starem oraz Sołectwo Długie Stare.

- Fantastyczny świat teatru (Długie Stare) - Michalina Urbańska i Natalia Biała - 1000 zł
W ramach inicjatywy młodzież chce, aby mieszkańcy wsi Długie Stare pozwolili sobie choć na chwilę oderwania i zatopienia się w fantastycznym świecie teatru. Będzie to inicjatywa kulturalna. Przygotowany zostanie spektakl teatralny przez uczniów Szkoły Podstawowej w Długiem Starem. Jak co roku, będzie to "totalnie odjechana" wersja klasycznej bajki. Tym razem członkowie kółka teatralnego pracują nad niebywale oryginalną adaptacją Shreka. Po spektaklu planowany jest słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodnych wolontariuszy. Wydarzenie to pozwoli na integrację najmłodszych, ich rodziców oraz dziadków. Kto wie? Może wśród młodych aktorów występujących w tym spektaklu kryje się przyszła gwiazda polskiej sceny teatralnej.. W inicjatywę włączą się wolontariusze ze szkoły, członkowie szkolnego koła teatralnego oraz ich opiekun. Niezbędna będzie współpraca z miejscowym Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły i Rozwoju Wsi Długie Stare.

- Tenis stołowy dla młodszych mieszkańców Gminy Święciechowa (Niechłód) - Alicja Szulc i Wojciech Szulc - 1000 zł
Inicjatywa ma na celu popularyzację sportu tenisa stołowego wśród najmłodszych mieszkańców gminy. Zorganizowane zostaną treningi pod okiem trenera. Zajęcia uatrakcyjnione zostaną dzięki wyrzutni piłek. Pod koniec wakacji zorganizowany zostanie wakacyjny turniej dla dzieci do 16 roku życia. W inicjatywę czynnie zaangażowani będą młodzieżowi koledzy i koleżanki, juniorzy Błękitnych Niechłód, Szkoła Podstawowa w Święciechowie, LKS Błękitni Niechłód oraz trenerzy.

 

Serdecznie gratulujemy! Już wkrótce mentorzy skontaktują się ze wszystkimi laureatami.

Projekt Młodzieżowy Budżet Obywatelski Gminy Święciechowa realizowany jest przez Stowarzyszenie "ZMW". Projekt współfinansowany przez Gminę Święciechowa.